Bude nástup nových technologií umělé inteligence (AI) a jejich možností, znamenat konec fotografů? Asi nejsem jediný kreativec, který si tuto otázku v poslední době pokládal. A chtěl bych se s vámi podělit o takové své malé zamyšlení na toto téma. 
Kdo byť jen trochu přičichl k současnému dění kolem AI, musí mu být jasné, že tato technologie v brzké době zřejmě pořádně zahýbe světem, tak jak ho známe. A bude to nejspíš pořádné zemětřesení. Využití bude mít jistě v mnoha oborech, já se chci ale soustředit výlučně na ten svůj, fotografii. Grafici a ostatní jistě prominou, i když tam bude situace velmi podobná. Tak a jdeme na to. 
Přiznám se, že první co mi problesklo hlavou, když jsem viděl schopnosti umělé inteligence, která dokáže generovat realistické obrázky ve stylu známých malířů, nebo dokonce často reálně vypadající fotografie jak ze starých časů, bylo mou spontánní reakcí: “tak, a teď fotografové nebudou mít co žrát!” :). Ty možnosti AI jsou a budou naprosto fantastické, stačí zadat pár klíčových slov, a za nějaký předpokládám nízký poplatek, si pomocí nabízené online služby vygenerovat fotografie přesně dle svých potřeb. 
Do katalogů, letáků, jako ilustrační fotky k článkům apod. naprosto ideální, levné a rychlé. Nebudete omezeni prostředím, technickým vybavením a možnostmi fotografa, za minimální cenu získáte skvělé fotky, které by jinak stály majlant a hodiny a hodiny práce. Bude také možné na základě pár svých podobenek zhotovených mobilem a zadaných do systému, generovat portréty v rozmanitém prostředí a podmínkách, limitovaných pouze vlastní fantazií. Už to vidím, sociální sítě budou plné fotek dovolených z exotických destinací, ve kterých jste nikdy nebyli :). 
Naštěstí pro mě, tady někde to ideální končí. Věřím, že se stále najde dost lidí, kteří ocení můj osobní vklad a výtvarný pohled, styl, to lidské a jedinečné, co se do svých fotek snažím dávat. Můžeme tomu třeba říkat, že ty fotky mají nějakou svou duši a nejsou jen výtvorem stroje. Je to jako rozdíl mezi vaším oblíbeným ručně a s láskou malovaným hrníčkem, ze kterého si každé ráno dáváte čaj či kávu a sériově vyráběným hrnkem, ke kterému nikdy nebudete mít žádný vztah. Jsem přesvědčen o tom, že stále bude hodně těch, kteří dají přednost opravdové památce na svou vlastní svatbu či jinou životní událost, než aby si vygenerovali krásné a  dokonalé, leč virtuální a nepravdivé fotky. 
Nakonec jsem shledal, že jsem v tomto směru optimista. Paradoxně bude více ceněna ta osobitost a vlastní styl, před nějakou kýčovitou prvoplánovou líbivostí, která se tímto stane opravdu doslova lacinou. A moje fotografické srdce z toho jásá, protože takto jsem to vždy chtěl. Nebýt otrokem nějaké technické dokonalosti, pomíjivých masových trendů udávaných Instagramem, který vytváří až takovou uniformitu, ale mít více volnosti, dělat si to prostě po svém. Je možné, že zakázek ubude, nějaké to množství jistě připadne na ony generované “fotografie”. Třeba už to nebude ani na slušné živobytí, protože nejsem z těch, co mají extra ostré lokty a propagaci také nijak extra neřeším, reklamě se vyhýbám jako čert kříži. 
Nicméně na mé lásce k focení to nikdy nic nezmění. Třeba přijde čas, kdy budu nucen se přeorientovat se na něco odlišného. Ale přesto doufám, že mi to focení ještě nějaký čas vydrží. Vše jednou skončí, ale rozhodl jsem se, si to do té doby naplno užívat :).
Přikládám ukázku, jak vypadají generované fotky s pomocí AI vs. opravdová fotografie. Ještě to má k dokonalosti daleko, ale stále se učí. 
Fotografie vygenerovaná pomocí umělé inteligence - vypadá to trochu hororově :D
Fotografie vygenerovaná pomocí umělé inteligence - vypadá to trochu hororově :D
Fotografie vygenerovaná pomocí umělé inteligence - má to ještě své nedostatky, ale AI se stále učí
Fotografie vygenerovaná pomocí umělé inteligence - má to ještě své nedostatky, ale AI se stále učí
A takhle to umím já :)
A takhle to umím já :)

Mohlo by se vám také líbit

Back to Top