Kolik fotografií a za jak dlouho dostaneme?
Z celého svatebního dne dostanete přibližně 500 vybraných a upravených fotografií, většinou se mi to podaří do tří týdnů. Počet snímků které vyberu je často i větší, hodně záleží, jak celý den probíhá, kolik se toho děje. Nemusíte se bát, že by ten počet byl omezující, na druhou stranu vybírám jen opravdu povedené fotky. 
Na kdy je nejlepší naplánovat focení svatebních portrétů?
Klasikou je nechat portrétní focení na tzv. zlatou hodinku, čas těsně před západem slunce. Ve výsledku se to hodně projeví. Samozřejmě záleží i na počasí a lokaci. Většinou se focení snažím rozdělit na dvě části, krátké focení odpoledne po hostině, kdy na to bývá prostor a pak právě v podvečer, kdy bývá nejlepší světlo. Délka je vždy na naší domluvě, stačí hodinka (30+30 min).  
Je nutná osobní předsvatební schůzka?
Není nutná, ale je velmi dobrá :). V případě, že nás dělí větší vzdálenost, osvědčila se mi i online forma, která vám ušetří čas a cestu. Jednak se na ní poznáme, zároveň probereme všechny organizační detaily, zjistím jaké máte představy, budu s Vámi sdílet své cenné zkušenosti z mnoha předchozích svateb. 
Mohou svatebčané během svatby také fotit?
Zastávám názor, že v době obřadu by si všichni svatebčané měli užívat tohoto slavnostního okamžiku a věnovat plnou pozornost vám, jako hlavním aktérům. Od focení tam máte přece mě, ne? :). Navíc nevypadá na fotografiích dobře, když kolem pobíhá několik příbuzných s mobily či foťáky. Doporučuji s tím své blízké obeznámit a poprosit je, aby to respektovali. Naopak během svatebního veselí je naopak jejich focení žádoucí, mohou se realizovat ve fotokoutku, dělat krásné momentky během zábavy, vznikne tak spousta zajímavých momentek.
Na co si dát pozor při výběru místa na obřad?
To bývá hodně specifické a běžný člověk sám moc nedokáže vnímat a posoudit světelné podmínky, proto rád vždy poradím ve vztahu ke konkrétnímu místu. Přesto existuje pár obecných doporučení. kterými se dá řídit. Je dobré vyhnout se pohledům na různé rušivé prvky, zaparkovaná auta, nevzhledné okolí apod. Často se bere ohled jen ve směru pohledu svatebčanů, ale uvědomte si, že na fotografiích z obřadu bude vidět právě to, co máte za zády. Na toto se občas zapomíná. 
Samostatnou a neméně důležitou kapitolou je světlo. Zkuste se vyhnout obřadu na přímém poledním slunci, případně se alespoň snažte, aby vám nesvítilo do očí a měli jste ho při obřadu za zády. Úplně nejhorší variantou je, když je například půlka místa kde se odehrává ořad na prudkém slunci a druhá polovina v hlubokém stínu. Podobně je lepší vyhnout se různým pergolám, kde vy jste ve stínu a svatebčané kolem na prudkém slunci. Vždy je lepší volit obřad někde na otevřeném místě. Těch faktorů je mnoho a rád to s vámi proberu během osobní schůzky.
Jak probíhá svatební párové focení a kolik zabere času?
Jak už jsem psal, průměrně zabere párové focení tak hodinku času, to už počítám i s nějakým krátkým přesunem na vhodné místo. Když vás to bude hodně bavit, tak klidně i déle :). Mám rád přirozené a autentické fotky, takže focení probíhá víceméně formou takové malé procházky někam do přírody, během které vzniknou fotky. Opět je to hodně individuální, někdo potřebuje trochu navést, poradit, u někoho je to spíš na škodu a potřebuje naopak více volnosti. V praxi to vypadá tak, že vždy vyhlídnu nějaké krásné fotogenické místo, s ohledem na světlo vás trochu nasměruji a je to :).  
Co když nejsme fotogeničtí?
To slýchám velmi často. Vůbec se tím netrapte, ta fotogeničnost je z velké části mýtus, který vznikl díky tomu, že někdo neuměl fotit :). Ano, existuje jisté procento lidí, kteří se fotí snadněji, ale to je docela zanedbatelné. A moje zkušenost hovoří jasně, každý může mít hezké a přirozené fotky, i když není zrovna modelem. Od toho tam máte právě mě, abych vám udělal krásné fotky za každých okolností. Další věc je, že se občas (hlavně pánové) neradi fotíte. Věřte, že s vámi soucítím a beru na to maximální ohledy, snažím se, aby to focení nebylo utrpením :). 
Jak bude vypadat výsledek nafocení naší svatby?
Věřím že skvěle. Fotky co zde mám, jsou ukázkou z reálných svateb a můžete mít podobné. Samozřejmě můžete tomu i sami trochu pomoct. Třeba tím, že si svou svatbu budete naplno užívat a bavit se, budete přirození a spontánní. Vlastně je to úplně jednoduché. Samozřejmě hraje svou roli i výběr a atraktivita svatebního místa (i když dle mého se toto občas až přeceňuje), aktuální počasí, roční období… Ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že často stačí i skromná vkusná výzdoba, kousek panenské přírody opodál, parta skvělých lidí a ten výsledek je úžasný.  
Čím můžeme přispět k dobrému výsledku?
Zejména tím, že se budete bavit, užívat si Váš velký den a vytvoříte se svými blízkými pohodovou a uvolněnou atmosféru. To je naprostý základ. Dále k tomu patří výběr vhodného místa, umístění obřadu, dobrá organizace, která nebude jen na vás samotných. V neposlední řadě naše předsvatební schůzka, kde se domluvíme na těch organizačních věcech a tím pádem vás už pak nic nepřekvapí. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen :).  
Je důležité, jaké místo si na svatbu zvolíme?
Ano je, a to hned z několika hledisek. Už jsem zmiňoval, že občas je až přeceňována ta atraktivita svatebního místa, zejména ze strany nás fotografů :). Ale co si budeme povídat, k výsledku to nemálo přispívá. Ovšem tím nejdůležitějším faktorem zůstávají stále lidé, takže je velmi důležité, aby jste se na tom místě cítili dobře, pohodlně, sedli si s personálem, ideální je, když jde o nějaké místo, které znáte a rádi se sem vracíte. Optimální je, když se vše odehrává na jednom místě bez zbytečných přejezdů, které jsou v takovém počtu lidí často náročné na organizaci a stresující. Dnes už naštěstí bývá standardem, že svatební místa nabízí vše potřebné a tak toto odpadá. 
Je možné dostat i fotoknihu a tištěné fotografie?
Samozřejmě, rád vám zhotovím fotoknihu i tištěné fotografie. V základním balíčku je nemám obsaženy, máte tak možnost objednat si přesně to, co se vám bude hodit a líbit. Často si u mě objednáváte fotoknihu ve více výtiscích i pro příbuzné, vychází to pak levněji. Také se osvědčilo, že máte po svatbě dostatek času na výběr těch svých nejoblíbenějších fotek, ze kterých pak uděláme fotoknihu. Po sezoně na to mám i víc času a vy máte zároveň možnost své blízké překvapit třeba formou vánočního dárku.
Jak se připravit na skupinové focení?
Je velmi dobré, sepsat si dopředu seznam skupinek a ten svěřit někomu, kdo bude svatebčany na focení svolávat. Jednak se takto na nikoho nezapomene (občas se stává, že se někdo, kdo se nerad fotí schválně schovává :)), také vám odpadne starost s organizací a můžete se plně soustředit na focení. Pak je už jen víceméně na vás, jak to celé pojmete, zda chcete takovou klasickou památku ve spíše formálním stylu, nebo jste nakloněni i nějakým srandám a vylomeninám. Já jsem pro každou špatnost ;). 
Jak dlouho s námi na svatbě budeš?
Tak dlouho, jak bude třeba a bude to dávat smysl. Časový rozsah je součástí jednotlivých balíčků, ale dá se v případě potřeby individuálně přizpůsobit. Mám už to za ta léta co fotím svatby vyzkoušeno a ověřeno, takže by vám ten rozsah měl ve většině případů plně vyhovovat. A věřím, že většina lidí ocení, že v těch hodně pozdních nočních hodinách tam už není nikdo, kdo by je “pronásledoval” s foťákem :). 
Je možné zajistit fotokoutek?
Fotokoutek bývá dnes v drtivé většině součástí nabídky svatebních míst, takže tuto službu jednoduše z nedostatku zájmu nenabízím.
Co vše na svatbě fotíš?
Samozřejmě takové ty nutné věci, jako polibek, výměnu prstýnků, zaměřím se samozřejmě v první řadě na ženicha s nevěstou a jejich nejbližší… Nicméně se snažím o takové svěží a moderní pojetí, kdy se snažím zahrnout i okolní dění, detaily, zachytit charakteristické momenty, aby se to vše následně poskládalo do smysluplného pestrého příběhu. Oproti takovému tradičnímu pojetí většinou nefotím podpisy, ze zkušeností vím, že ve většině případů jsou to takové ne moc lichotivé a zajímavé fotky, takže se raději v ten moment soustředím na jiné věci které se v tu dobu odehrávají mezi svatebčany. Ale pokud na nich budete trvat, stačí říct a já vám je nafotím :). 
Jak je to s rezervací termínu, bereš si zálohy?
Po ověření, že mám konkrétní termín volný vám ho v případě zájmu budu závazně rezervovat. Zálohy si neberu, já svůj závazek dodržím a určitě neodjedu v tento termín nikam na dovolenou :), ani si nedomluvím jinou zakázku.To samé očekávám na oplátku od vás. Věřím, že férové jednání a vstřícnost jsou nad všechny smlouvy světa, tak mi prosím toto přesvědčení ponechte i nadále :). 
Jak probíhá placení?
Pokud se nedohodneme jinak, tak vám po focení posílám fakturu na dohodnutou částku, kterou můžete zaplatit pohodlně z domova převodem na účet. 
Nabízíš i předsvatební focení?
Ano, předsvatební focení je dobrý způsob, jak se lépe poznat, vyzkoušet si jaké to je, stát před fotoaparátem, pokud jste nikdy takové focení ještě neabsolvovali. Navíc tyto fotky můžete použít na samotné svatbě, jako dekorace, obdarovat jimi své blízké, použít je na pozvánku apod.

Mohlo by se vám také líbit

Back to Top