Ambiciózní nadpis, že? Asi si říkáte: “další chytrolín, co nás bude poučovat a prd o tom ví” :). Možná to tak je, ale to se dozvíte, jen pokud si to celé přečtete. Nemám patent na rozum, chci zde předložit pouze svůj subjektivní pohled na věc. Náhled ze dvou stran, mě jako klienta, který nemovitost už nějaký čas aktivně hledá, ale i fotografa, co ten dům či byt už párkrát fotil a setkal se tím pádem i s mnoha realitními makléři. A hlavně někoho, koho to prostě baví a má pro to snad i vlohy.
Dřív se prodávalo samo
Myslím tím v horizontu několika posledních let. Tímto tvrzením asi některé z vás naštvu, (protože vždy tam byla tvrdá práce a spousta času vás makléřů), ale uznejte, že to tak i trochu bylo. Nicméně asi budete souhlasit, že se situace změnila. To je i jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl tento článek napsat. Otevřeným hlavám bude třeba k užitku.
Fotky, video, virtuální prohlídka vs. osobní prohlídka
Následně bych chtěl podrobněji rozebrat nejčastější způsoby vizuální prezentace.
Fotografie - ty považuji za naprostý základ. Jako potenciální zájemce potřebuji nemovitost vidět. To je první a zásadní věc. Pokud mě zaujme, začnu se následně zajímat o další detaily. Dost často je to při mém procházení inzerátů i konečná. Fotky z mobilu nejsou dobrou vizitkou makléře ani nabízené nemovitosti. Je to jako první dojem u člověka. Akorát, že tady už není žádná druhá šance. Říkáte si, že vám nesděluji nic nového? Podívejte se prosím na nějaký inzertní server. Když to shrnu, do kvalitních fotek se vyplatí investovat. A to neříkám jen protože jsem fotograf :).
Video - je taková dvousečná zbraň. Kvalitní video může pomoci při prezentaci nemovitosti, zejména je to prostor pro makléře, aby se lidem ukázal, získal jejich důvěru a propagoval tak svou osobu. Potud dobrý, ale má to jedno velké ALE. Jistě jste každý viděli video Franty Vopršálka, kde za zvuků epické hudby exhibuje s rádoby vtipnými průpovídkami a luxusním vozem. Ani druhý extrém není dobrý, makléř samozřejmě není profesionální herec a většina z nás smrtelníků má před kamerou trému, působí ne moc reprezentativně a sebevědomě. Ještě horší je, když to sebevědomí evidentně předstírá - řeč těla je mrcha a v škodolibém spolčení s tónem hlasu vše prozradí. Často jsou ta videa spíše na škodu. Z pohledu zákazníka nemají moc smysl. Naproti tomu střídmě pojaté a uvolněné video z vizuálně atraktivní nemovitosti může být skvělou prezentací makléřovy práce.
Občas se objeví i takový nešvar, předstírat, že mám video i když ho ve skutečnosti nemám. Prezentace z fotek není video! Ne, opravdu ne. Vždy mě naštve, že jsem na to klikl. Přínos je nulový, jen mě otráví, že si nemohu fotky prohlédnout svým tempem a cítím se oklamaný. Ani zvolený hudební podkres mě nijak kulturně neobohatí. Nikdo nemá rád, když otevře balíček a tam nic není. Prosím už nikdy.
virtuální 3D prohlídka - z pohledu klienta, pokud mě zaujmou fotky, tak mě potěší, když si mohu nemovitost prošmejdit virtuálně, aniž bych ztrácel čas osobní prohlídkou. Je to ale ošidné. Už mě to pak moc nemotivuje podívat se na nemovitost osobně. 3D prohlídka působí nejrealističtěji ze všech uvedených forem. Bohužel v tom spatřuji i její největší nebezpečí. Může se lehce stát, že si díky ní vytvořím falešnou představu a na osobní prohlídku se už nevydám. Z pohledu hledajícího je navíc otravné, když je umístěna na první místě ještě před fotkami. Chápu, že jste do ní investovali nemalou částku, ale při prvotním procházení nabídek jsou fotky rychlejší. A především můžete ukázat to nejzajímavější v požadovaném pořadí. Nejednou se mi stalo, že jsem při 3D prohlídce skončil hned někde ve spižírně či na WC. A to zřejmě není ta část, kterou jste chtěli nemovitost představit.
Osobní prohlídka - to je taková královna a první dosažená meta při prodeji. Nic z předchozího se jí nemůže vyrovnat, i fotky se mohou jít zahrabat. Zde se nabízí velké možnosti. Ale do toho vám nebudu kecat, to zvládáte sami určitě mnohem lépe.
Drony a pohledy z vesmírné stanice ISS
U pozemku je určitě fajn, nabídnout i pohled shora, zakreslit jeho hranice a umístění. Je to určitě skvělá věc. Nicméně pohled z dronu by měl být spíš takovým doplňkem, “kořením”, které občas obohatí fotografie o nový úhel pohledu. Pokud jste přesvědčeni, že hezká letecká krajinka se západem slunce pomůže prodat byt 1+1 v původním stavu na panelákovém sídlišti a mně jako zákazníkovi poskytne nějaké informace, tak si to nemyslím, spíše to odvádí pozornost. Omlouvám se všem romantikům, že jim beru iluze. Taky mám rád takové fotky, ale podle mě to patří do jiné sféry. Do kabinetu kuriozit bych zařadil snímky, které připomínají pohled z vesmírné stanice ISS. Dodnes jsem jejich smysl nepochopil.
Home staging nebo vizualizace?
Nebudu se zde zmiňovat a povinném úklidu a přípravě nemovitosti na focení. To beru jako samozřejmost a nutnost. Dnes populární home staging může občas pomoci navodit tu správnou atmosféru, zejména pokud je nemovitost prázdná. Ale opět nic se nemá přehánět. Kolikrát je lepší, nechat alespoň vybílit a posekat džungli na zahradě. Za tragédii považuji, když se fotograf i makléř nechají unést tím, jak nemovitost zkrášlili. Na všech fotkách mám možnost si prohlédnout květiny a dekorace, ale nemám šanci udělat si představu o dispozici a vzhledu místností.
Půdorys - z pohledu zákazníka skvělá věc, která mi často chybí. Chápu že je s tím plno práce, ale velkou pomocí by často bylo i jen opravdu jednoduché schéma. Než abych trávil čas tím, že se snažím z textového popisu či fotografií, v hlavě poskládat dispozici celého bytu. Taková drobnost, která mi ale udělá velkou radost, když už si s půdorysem dáte tu práci - vyznačení světových stran - děkuji :).
Vizualizace - dlouho jsem váhal, jestli toto téma raději nevypustit, protože zde mám asi dost extremistický názor. O to víc mě zajímá váš pohled. Upřímně se přiznávám, že je nesnáším. Neřeknou mi zhola nic, v hlavě se mi rozbliká varovná kontrolka, co to bude zase za ruinu, když ji nemůžou ani ukázat na fotkách apod. Nadšeně si prohlížím krásný byt za přijatelnou cenu a následně mi dochází, že jde o povedenou vizualizaci. Cítím se podveden a napálen. Vizualizace mi dává smysl v případě, že se prodává objekt, který ještě nestojí. Ale i tak by měl být zobrazen interiér a exteriér, který ve výsledku opravdu dostanu. Za samozřejmost považuji, aby bylo jasně uvedeno, že jde o vizualizaci. Kdo máte rád, když z vás dělají hlupáka? Možná existují lidé, kteří rádi nakupují iluze, já mezi ně nepatřím.
Co je vlastně cílem?
Cílem je všechny vás naštvat a ukázat, jak to děláte blbě :). Samozřejmě vtipkuju. Pokud jste mě ještě nezavrhli, máte velkou toleranci a smysl pro humor - gratuluji. Myslím, že právě vy máte potenciál si z toho i něco vzít, vyjít nám obyčejným lidem vstříc. Hned je ten svět o kousek lepší :).
Individuální přístup, cit, nemovitosti jsou jako lidé, každý máme jiné potřeby a priority
Buďte opravdoví, nic nepředstírejte, nepřikrášlujte. Všichni to známe, takové ty přívlastky potravin jako “domácí, babiččiny, tradiční, selský, farmářský…” asi nemusím vysvětlovat a ptát se, jak jste si pochutnali. Každý máme na tomto poli už vlastní zkušenost. Chápu, že dnes, kdy je trendem pozitivní myšlení, je nutné uvést, že hlavní předností nabízené nemovitosti je možnost uzpůsobit si ji přesně dle svých představ. Ale věřte nevěřte, ne každý zažívá to nadšení při představě, že následujících několik let stráví v montérkách s kolečkem u míchačky. Není někdy lepší podat ten zjevný fakt raději neutrálně, bez všech těch přívlastků?
Pravdivost vs. odtržení od reality, přehnaná sebeprezentace, ztráta objektivity
Ze svých zkušeností s focením vím, že lze snad na úplně každé nemovitosti, (čest všem výjimkám :)), nalézt něco, co pro někoho může být předností a důvodem ke koupi. Byť je to někdy pouze příznivá cena. Každý máme jiné potřeby a priority, není potřeba si nic vymýšlet. A je dobré mít na paměti, pro koho tu prezentaci vlastně děláme. Já fandím opravdovosti. Frantu Vopršálka jsem už zmiňoval, tak asi nemám co víc k tomuto bodu co dodat. Už tak je to myslím dost ožehavé téma.
Nejčastější “chyby” v bodech, aneb co mě dokáže odradit
► není uvedeno, kde se nemovitost přesně nachází, chybí fotky exteriéru (zřejmě snaha nabídku utajit :))
► není uvedena cena - chápu úmysl získat kontakt na zájemce, ale je to něco za něco. Zákazníka to kolikrát odradí a řekne si, že cena bude asi moc vysoká. Zdržuje to, když si chce člověk porovnat pár podobných nabídek a často to nemovitost vyřadí z užšího výběru.
► makléř si to fotil sám mobilem bez úklidu a přípravy, na fotkách vidím zejména co bylo předchozí den k večeři apod. (evokuje mi, že na to tak trochu kašle)
► makléř si za pivo najal známého s foťákem, nebo je sám amatérským fotografem (snaha ušetřit pár korun nevypovídá o úspěšném prodejci, začnu být ostražitý)
► naopak přílišná extravagantní okázalost prezentace (kdo to nakonec zaplatí?)
► hrubý rozpor mezi popisem a tím co vidím na fotografiích (samé superlativy a vidím spíš díru na peníze)
► nemovitost se už po dvacáté vydává za žhavou novinku (proč ji nikdo nechce?)
► stejná nemovitost vydávaná jednou za chatu, podruhé za rodinný dům (co to tedy je?)
Závěr
Jestli jste dočetli až sem, tak gratuluji! Zřejmě jste na konci čekali obvyklé komerční sdělení a neodolatelnou časově limitovanou nabídku, ale musím vás zklamat. Dávám přednost tomu, že si mě lidé případně sami najdou, než abych se propagoval a nabízel. Samozřejmě budu rád, když mi napíšete svůj názor a dáte nějakou zpětnou vazbu (klidně mi to rýpání vraťte i s úroky :)).
Pokud budete chtít, můžete tento článek sdílet na některé asociální síti, poslat odkaz na článek kolegovi, kolegyni, či někomu koho nemáte rádi a šířit jej dál. Bude to snad prospěšnější, než šíření nakažlivé nemoci nebo blbé nálady :).