Aktualizováno v říjnu 2022
​​​​​​​Hned na začátku musím říct, že recenze je v tomto případě asi moc silné slovo. Chtěl bych se zde prostě podělit o svou uživatelskou zkušenost s popruhem na dva foťáky od firmy Lokoko, který jsem si nedávno pořídil na focení svateb. Jedná se o českou firmu, malou dílnu, která popruhy vyrábí ručně a používá kvalitní materiály. To vše mi přišlo sympatické, takže jsem se rozhodl jejich popruh vyzkoušet.
Vybral jsem si hnědou variantu. Kromě té nabízí i černou, která se mi ale tolik nelíbila. První dojem po rozbalení byl velmi dobrý, popruh už obsahuje veškeré díly k uchycení a vše vypadá kvalitně. Překvapilo mě, že kůže je příjemně měkká a trochu i pružná. Nošení se ukázalo jako opravdu pohodlné. Nemilé zjištění bylo, když jsem po celém dni nošení na bílé košili na těch nejexponovanějších místech objevil dva hnědé fleky. Barvit by to asi nemělo, že? Předpokládám, že na vině byla odrolená kůže. Svědčí pro to fakt, že to bylo v místech kde po řemeni jezdí přezky, a také že šly ony fleky snadno vyprat. Kdyby pouštěla barva, byl by to docela průšvih.
Co se týče velikosti, pokud máte výšku jako já kolem 180 cm popruh vám padne. Problém s délkou by mohl mít jen někdo o dost vyšší, délku lze samozřejmě nastavovat. Jen možná malinko škoda, že popruh nemá zkosené hrany. Sice na funkčnost to nemá vliv poutko nikde nezadrhává a chodí hladce, ale  s tímto detailem by byl v mých očích naprosto dokonalý. Docela se těším, až bude mít takovou tu patinu, kdy se ty hrany trochu sjedou.​​​​​​​​​​​​​​
popruh na dva fotoaparáty
Uchycení je vyřešeno oky do stativového závitu, plus máte možnost použít ještě řemínek do poutka fotoaparátu. Toto dvojité jištění se mi moc líbí. Nicméně v praxi se mi několikrát stalo, že se onen jistící řemínek na několikrát obtočil kolem foťáku, takže jsem občas musel udělat několik obrátek v opačném směru. Koho by to otravovalo, může klidně použít pouze uchycení do stativového závitu. Oko se nijak nepovoluje, karabinka je pevná a řešená tak, že náhodné otevření díky jejímu tvaru nehrozí. Na druhou stranu je odepnutí foťáku snadné a rychlé. Je znát, že si s pečlivým výběrem dílů k uchycení někdo tu práci dal.
První zkušenost z focení s tímto popruhem mám tedy pozitivní, zvykl jsem si na něj velmi rychle, karabinky nijak výrazně nechrastí, nošení je pohodlné, účel plní na sto procent. Samozřejmě ne každému musí tento styl vyhovovat. Já jsem měl například z počátku trochu problém v těsných prostorách, abych druhým foťákem neťukl někde o zeď. Ale je to podle mě pouze věc zvyku. Další drobnou nepříjemností bylo, že se mi občas popruh posunul směrem dolů. Zarážky se tím pádem dostaly trochu víc dozadu a hrozilo, že při prudkém pohybu vpřed se foťáky potkají za zády. Při rychlejším pohybu je určitě dobré fotoaparáty přidržovat rukama. Na popruhu jsou zároveň v oblasti ramenou dvě očka, kam si můžete přichytit další foťák, nebo jiné příslušenství. Mně se osvědčily právě jako ukazatel toho, že mám řemen ve správné poloze a ona kolize za mými zády nehrozí. 
Po prvním focení jsem velmi spokojen, vše se zdá být funkční a navíc vypadá i dobře. Pokud potřebujete popruh na dvě těla, mohu jedině doporučit. Případné další zkušenosti s tím jak popruh stárne, přidám časem.

Jak jsem slíbil, přicházím s pokračováním po cca 2 letech používání. Na popruh jsem si zvykl téměř okamžitě a už bych si bez něj nedokázal focení svatby představit. Je to prostě pohodlné, navíc to pěkně vypadá a ne jednou jsem se dočkal i pochvaly, že mám pěkný popruhy :). Bohužel věci nejsou vždy tak růžové a začátkem letošní sezóny přišlo docela rozčarování, kdy jsem si víceméně náhodou všiml, že jsou karabinky v místě uchycení ochozené a hrozí tak bezprostřední vytrhnutí! Při představě pádu mé ne zrovna levné fototechniky se mi udělalo špatně. Musím i dodat, že jsem popruh používal výhradně na focení svateb pouhé dvě sezóny, navíc nepoužívám žádnou extrémně těžkou techniku.
Rozhodl jsem se o tom informovat výrobce, abych jej varoval před používáním těchto ne moc kvalitních karabinek. Odpovědí mi bylo, že jde o únavu materiálu a také informace, že už používají jiné kvalitnější karabiny. Takže kdo jste si u nich kupoval novější typy popruhů, snad vám již nic takového nehrozí. Nicméně doporučuji občas se na tu karabinku kouknout, mně osobně to ani nenapadlo, protože působila masivním dojmem. Výrobce mi i nabídl výměnu za novější karabinky, což pro mě znamenalo popruh jim poslat a čekat na výměnu. To uprostřed sezóny, kdy ho potřebuji používat nebylo optimální řešení. Nakonec jsme se dohodli, že mi karabinky zašlou a já si je někde nechám vyměnit. V tomto ohledu oceňuji vstřícnost a ochotu výrobce tento problém řešit.
Celé to dopadlo trochu překvapivě. Rozhodl jsem se, že si koupím popruh ještě jeden, abych měl případnou zálohu. S žádným velkým očekáváním a spíš jako dočasnou náhradu jsem si objednal popruh od firmy Kalahari, konkrétně Kaama LS-85. I s poštovným mě vyšel na nějakých příjemných 1.800 Kč. Možná i proto, že jsem za tu cenu nic moc nečekal jsem byl velmi příjemně překvapen. Jak vzhledem, taková ta broušená kůže vypadá fakt nádherně, tak i tím, jak masivně působí. Karabinka je v tomto případě řešená trochu jinak, ale po předchozí zkušenosti si to určitě pohlídám (doporučuji používat i dvojí jištění pomocí řemínku, tak jak to dělám i já).
Přiznám se, že se mi tento řemen zalíbil natolik, že na výměnu karabinek u toho starého zatím ani nedošlo a odfotil jsem s ním celou svatební sezónu. Tím nechci vůbec říct, že ten od firmy Lokoko by byl nějaký špatný a popravdě bych raději podpořil místního Českého výrobce, jak jsem to udělal poprvé. Ale co naplat, ten Kalahari se mi momentálně líbí a vyhovuje mi víc. Takže chybu neuděláte ani s jedním z nich. Fotografii popruhu Kaama dávám na konec článku. 
Popruh na dva fotoaparáty Kalahari Kaama LS-85

Mohlo by se vám také líbit

Back to Top