Přece podle fotek!  Vlastně je to úplně jednoduché, ale přesto si dovolím k tomu napsat ještě pár řádků. A jak je mi vlastní, pokusím se jít i trochu do hloubky. Takže na co byste se při výběru toho správného fotografa měli zaměřit?
Je si vědom nejen svých předností, ale také svých slabých stránek
Což je kolikrát ještě důležitější. Ptáte se proč? Dokáže totiž reálně odhadnout své schopnosti, přizpůsobit jim svůj styl a tak optimalizovat své výsledky. Ano, i já mám svou slabinu a jistě pochopíte, že se jí nebudu chlubit. Důležité je na této slabé stránce vědomě pracovat a dosáhnout tak požadované vyváženosti. Nikdo nemůžeme být nejlepší ve všem, proto považuji takový realistický pohled na své schopnosti za podstatnou věc. Též platí, že pokud se někdo specializuje na určitou oblast, je pravděpodobné, že v ní dosahuje lepších výsledků, než pokud je generalista.
Používá adekvátní vybavení a techniku
Mnoho z vás namítne, že fotoaparát výslednou fotku nedělá a já musím jen souhlasit. Ale přesto z vlastní dlouholeté zkušeností vím, že i vybavení fotografa hraje docela velkou roli. Je to opět jeden z dílků skládanky úspěchu. Světelné profesionální objektivy jsou často hodně drahé, většinou i těžké a nepohodlné na nošení, přesto se vyplatí. Na výsledku je to znát, i když pro mnohého laika to může být občas na první pohled k nerozeznání, přesto takovou fotku při srovnání budete vnímat lépe. Alespoň na rovině pocitů, aniž si budete vědomi, co tento rozdíl způsobilo. A samozřejmě cvičené oko rozdíl pozná ihned.
Dejte na své pocity a intuici
Rada zejména pro ženy. Ale pozor, pouze v případě, že už víte, že se svou intuicí umíte spolehlivě pracovat. Zdatný a přesvědčivý obchodník je schopný prodat vám 20 kilový pytel granulí pro psy a vy si až doma uvědomíte, že vlastně žádného psa nemáte.
Souhlasí se vším co říkáte?
Zbystřete i v případě, pokud s vámi bude fotograf ve všem souhlasit. On je tím, kdo je zodpovědný za výsledné fotky. Skvělé snímky jak známo nevznikají jen skvělým fotoaparátem, ale snad největší podíl na nich má příprava. Takže je normální, pokud se bude fotograf snažit přesvědčit vás, ať portrétní focení přesunete v harmonogramu na vhodnější dobu, kdy bude lepší světlo apod. Vždy je to věc vzájemné domluvy a kompromisu mezi co nejmenším narušením průběhu oslav a vytvořením optimálních podmínek pro focení.
Věnuje vám fotograf při osobní schůzce plnou pozornost?
Naštěstí se to u svateb nestává často, ale určitě by vám nebylo milé, kdyby si během obřadu fotograf odběhl vyřídit neodkladné hovory ohledně jiných „důležitějších“ zakázek. Pevně věřím, že takovýchto majitelů fotoaparátu není mnoho, ale přece jen je statistická možnost, že se mezi námi vyskytují. Ano, někteří lidé jsou prostě stále děsně “busy”.
Jaké má reference?
Popravdě v tomto bodě nedokážu jednoznačně říci, jestli se jím řídit, nebo ne. Je veřejným tajemstvím, že i v renomovaných e-shopech výrobci nakupují vlastní výrobky, (které následně vrátí do distribuce), aby si mohli napsat pozitivní recenzi. Sice v případě fotografů věřím, že většina jejich referencí je autentických, nicméně občas mám pocit, že více zapůsobila osobnost dotyčného, než jeho fotografie. U někoho je to zase naopak, (například u mě), kdy musí fotkami zachraňovat situaci, kterou si ztěžuje svou prostořekostí.  Ale nějakou dílčí váhu při rozhodování bych jim určitě přiznal. Minimálně tím snížíte riziko, že narazíte na někoho, jehož výsledné fotky budou naprosto nepoužitelné a budete se zoufale snažit udělat si alespoň pár fotografií ze svatebního videa. Bohužel i toto se občas stává.
Není cena až podezřele lákavá?
Ekonomické počty jsou neúprosné, nějak se živit musíme i my fotografové (a myslím, že počet miliardářů mezi námi není nijak závratně vysoký). Z toho plyne, že pokud jste neměli to štěstí a nenarazili na případ altruistického boháče, bude to dotyčný muset někde jinde ušetřit. Ať už na technice, svých profesních zkušenostech, nebo jen čase a pozornosti, který si pro vás vyhradí. Asi každý jsme si už někdy objednali nějakou blbost z Číny za pár korun a měli děsnou radost, jak jsme ušetřili, ale je dobré na sobě šetřit v případě vlastní svatby? Nenápadně musím podsunout myšlenku, že to asi souvisí s vědomím vlastní hodnoty.
Nedejte na podobné články
Protože je píšeme my fotografové a výsledkem je, abychom vypadali co nejlépe – samozřejmě. Teď už je nejspíš pozdě, měl jsem tento bod umístit hned na začátek, aby měl nějaký účinek. Ano, bylo to ode mě záměrné a podlé. 🙂
Na závěr vám chci popřát šťastnou volbu a jak jsem napsal v úvodu, vybírejte si především podle fotek, které vás oslovují, jsou vám sympatické, chcete podobné mít. Na ty mé se můžete podívat zde: martindobrovolny.com

Mohlo by se vám také líbit

Back to Top