Pojďme se společně podívat na to, proč je výběr správného místa tak důležitý a co by mělo splňovat. Samozřejmě, že jako u všeho jsou rozhodující konkrétní potřeby, ale je pár věcí, které je dobré neopomenout.
Praktická stránka
Určitě mi dáte za pravdu, že je velmi důležitá dobrá dopravní dostupnost, případně dostatečná kapacita ubytování. Takové přespání ve stodole na slámě sice může být skvělá a romantická zkušenost, ale asi bychom ji nechtěli takto neplánovaně poskytnou svým svatebním hostům. Pokud máte rádi volnější tempo a svou svatbu jste se rozhodli pojmout odpočinkově a bez stresu, jistě se vám bude líbit místo, které nabízí i různé wellness atrakce.
Jídlo a zase jídlo
Dobré jídlo a pití. Ano, to by bylo na samostatný článek, tak moc je to důležité. Naštěstí gastronomie v Čechách je podle mého názoru na vzestupu, takže se můžete těšit z různých dobrot a specialit. Sice je ještě pár míst, kde frčí kuřecí prsa s broskví, ale na ty pro tento slavnostní den zapomeneme. Přijdou vhod třeba při cyklovýletu v odlehlých končinách.
Soukromí
Skvělé je, když máte místo sami pro sebe, takže vás nebudou rušit kolemjdoucí a ostatní hosté. Často to bývá docela nepříjemné a je velkou výhodou, pokud je pro svatby vyčleněný samostatný prostor, nebo se dá objekt pronajmout celý. Nejvíce zmateni z toho býváme my fotografové, když se svatebčané promíchají s dalšími hosty.
Fotogeničnost
Možná se nad tím trochu podivíte, ale i místa (stejně jako lidé) mohou být více či méně fotogenická. V tomto směru asi vedou zámky, zámecké zahrady, stylové restaurace, staré chalupy a hotely v historických budovách. Obecně se dá říci, že podobná prostorná a světlá místa bez rušivých elementů jsou přímo fotografickým rájem. Naopak znám mnoho jinak skvělých lokalit, které se ale staly postrachem fotografů např. kvůli nehezkým všude přítomným slunečníkům s firemním potiskem. Když tam jste jako hosté, tak si to často ani neuvědomíte, ale fotografie to dokáže docela zkazit.
Osobitost, duch místa
Teď si asi mnozí z vás řeknou: „co to vlastně je?“ Ale určitě bych tuto složku nepodceňoval. Dokonce jsem přesvědčen, že právě ona odlišuje skvělé místo od toho pouze dobrého. Může to být například vstřícný přístup majitelů a personálu, že se u nich budete po chvilce cítit jako doma. Vnímavější lidé určitě ocení příjemné energie, které místo přirozeně vyzařuje. To je i takovou mou specialitou, o které se zde určitě ještě v nějakém článku zmíním podrobněji. Někteří z vás už vědí, že v některých prostorách se budete cítit skvěle aniž byste věděli proč. Staré zámky a např. místa dávných zemědělských usedlostí jsou toho většinou již zárukou, protože dříve se tento aspekt bral na zřetel.
Když se vám podaří alespoň z části při výběru vhodné lokality přihlédnout k těmto výše uvedeným aspektům, úspěch je téměř zaručen. Rád bych postupně takováto místa představil s nějakým tím svým komentářem a postřehem. Takže se máte do budoucna na co těšit. Inspirovat se můžete třeba i z mých fotografií zde: martindobrovolny.com

Mohlo by se vám také líbit

Back to Top